Her iPhone'da Olması Gerekenler

Bu yazımda yeni alınan iphone cihazınızda ilk etapta olması gerekenleri tavsiye ettiğim kısa bir inceleme paylasacagim. Cihazı aldınız gereken ayarlari yaptınız ve geriye uygulama kurmak kaldı. Bence yeni alınan bir iphone'da olması gerekenler aşağıdaki gibi sıralanabilir. Bu kendi kişisel görüşüm olup kişiden kişiye değişen bir listedir. 

1. Whatsapp: Neredeyse her türlü platformda kullanılan bu uygulamayı hepinizin bildiğini düşünüyorum. Nokia symbiandan tutunda android, ios gibi her türlü platformda kullanılabilen mesajlaşma uygulaması. iTunes linki için uygulama simgesine tıklamanız yeterli.

2. Dolphin Browser: Bence iosta bulunan safari çoğu açıdan eksik bir tarayıcı. Dolphin Browser ise gerçekten hızlı bir tarayıcı. Safaride bulunmayan birçok özellik bu tarayıcıda mevcut. Bilgisayardaki Google Chrome'a çok benzeyen kolay kullanıma sahip bir yapısı var. Bu yazımda kısa kısa açıklama yapacağım için uygulamalar hakkında fazla ayrıntıya inmeyeceğim. 3. Flashlight: Bu uygulama da yine işinize yarayacaklar arasında başı çekiyor. Gece elektrik gittiğinde telefonuzun flashından yardım alarak aydınlatma sağlayabilirsiniz. Kullanışlı ve ücretsiz oluşu gayet güzel. itunes de çok çeşidi mevcut, dilediğinizi indirebilirsiniz. 

4. Skype: Biliyorsunuz artık windows live messenger kullanımı sonlandırıldı. Zaten facebook'tan sonra kimsenin kullandığını düşünmüyorum. Ama yine de msn kullanıcıları artık msn hesaplarına skype üzerinden giriş yapabilirler. Tabiki skype hesabı olanlarda yine aynı şekilde skype hesapları üzerinden giriş yapabilirler. Mobil cihazlar arasında internet paketinizden görüntülü görüşme yapmak için ideal uygulama.
5. Facebook: Facebook hesabınız varsa kesinlikle yüklemelisiniz. Aslında her yeni güncelleme de iyice beter hale geliyor ios için facebook uygulaması, ama başka bir alternatif olmadığı için buna mecburuz diyebilirim. Aslında başka alternatifler mevcut lakin ben güvenipte diğer uygulamalara facebook şifremi ve kullanıcı adımı vermem. Hoş facebook'a ne kadar güveniyorum orası tam bir muamma :) Zaten sıkı bir facebook kullanıcısı değilim.


6. Twitter: Twitter hesabım olmadığı için uygulama hakkında yorum yapamayacağım lakin twitter hesabınız varsa kesinlikle yüklemelisiniz. Arkadaşımın twitter hesabı ile giriş yapıp kurcalamıştım uygulamayı, gayet güzel. Facebook'a nazaran güncellemelerde, güncelleme adına layık şekilde eksikleri giderilip yeni özellikler ekleniyor.

7. Radyo: Biliyorsunuz ki iphone cihazların en büyük eksiklerinden biri radyo. Küçücük mini minicik ipod nano 6. nesilde bile radyo varken iphone'larda neden radyo yok diye hep merak etmişimdir. Pazarlama stratejisi sanırım. Gerçi ne kadar kişi radyo dinliyor artık orası bir soru işareti. Ben şahsen ciddi anlamda kullanıyorum. Ve bir Türk yapımı olan Radyo uygulamasını sizlere şiddetle tavsiye ediyorum.


8.Google Çeviri: İnternetin en büyük çeviri kaynağı olan Google Translate'in ios cihazlar için yazılmış bu güzel uygulaması yeni bir iphone'da olmazsa olmazlar arasında. Tüm dillere destek veren online çalışan bu uygulamada sesle kontrolde mevcut. Hala iphone 5 desteği gelmemesini Google ile Apple arasındaki rekabete bağlıyorum. 


9.iEczane: Pek açıklamaya gerek yok aslında. Haritadan çevredeki eczaneleri bulup telefon numaralarını ve adreslerini gösteren güzel bir uygulama. Nöbetçi eczaneleri de gösteriyor lakin bu özellik şu an Türkiye'nin her bölgesinde çalışmıyor. Sadece İstanbul'da sorunsuz çalıştığını gördüm şimdiye kadar.10.AppZilla 3: 150'den fazla gerekli gereksiz uygulamayı bünyesinde barındıran uygulama. Gerçekten işinize yarayacak. İnceleme yazısına burdan ulaşabilirsiniz.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder