5 Ocak 2014 Pazar

iPhone'a Dosya Atmanın En Kolay Yolu: PhoneDrive

iOS'e döndüğüm ilk gun yeniden paylasim yapmak istedim. LG nin kendisine gore avantajlari vardi lakin iOS isletim sistemine bir kere alismissaniz vazgecmek zor. LG'ye gore daha az giden bataryasina aldirmiyosunuz bile. Her neyse lafi fazla uzatmadan sizi incelemeyle bas basa birakiyorum. Gecmiste taslak halinde biraktigim bir yaziydi Phone Drive
ios cihazımıza film atmak gibi müzik atmakta zorlanılan işler arasında. Film atmayı kolaylaştıran Ace Player'ın ayrıntılı incelemesine buradan ulaşabilirsiniz.
Bu yazımda da müzik atmayı kolaylaştıran bir başka yazılım olan PhoneDrive uygulamasına değineceğim. Android tarafında telefonu/tableti usb den bağladığımızda hafıza kartına ya da harici belleğe dosya atar gibi sürükle bırak yöntemiyle müzik atabiliyoruz. Ama ne yazık ki apple tarafında bu  yine itunes yazılımıyla mümkün. Aslına bakarsanız itools adlı yazılımla da bu işi basite indirgeyebiliyorsunuz lakin itools kullanmak istemeyenler için Phone Drive bir alternatif. 

İncelememize başlamadan önce Phone Drive ile ilgili indirme linkine buradan ulaşabilirsiniz.

Jailbreakli cihazlardan tanıdığımız ifile alternatifi bir uygulama PhoneDrive. 
Bu yazımda iphone cihazımıza müzikle birlikte diğer dosyaları atmayı da nasıl kolaylaştıracağına değineceğim. (pdf, word, excel, mp3)

Öncelikle hepimizin bildiği itunes'un "File Sharing" özelliği Phone Drive'a kablo yardımıyla dosya atmanın 1. seçeneği.  Bu özellik AcePlayer adlı inceleme yazımda zaten var o yüzden yukarıdaki linke tıklayarak incelemeye göz atabilirsiniz. 

Phone Drive'a kablosuz olarak ios cihazdan ios cihaza Bluetooth yardımıyla ve Mac/PC'den ios cihazınıza web arayüzü yardımıyla dosya aktarımı yapabilirsiniz. 

Phone Drive'ı açıyoruz. Bizi aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacak. Sağ altta bulunan senkronizasyon ikonuna tıkladığımızda bizi 3 seçenek karşılıyor.Bu seçenekler 
1.MAC/PC file Transfer: Mac ya da bilgisayarınızdan kablosuz olarak dosya aktarımına imkan sağlıyor.
2.iOS to iOS file Sharing: İki iOS cihaz arası bluetooth ya da Wi-Fi üzerinden dosya aktarımına imkan sağlıyor.
3.Dropbox File Sharing: Dropbox hesabınızdaki dosyalara erişime imkan sağlıyor.


1. Seçeneği tıkladığımızda, uygulama bize bir link veriyor. Bu linki tarayıcınıza yazıyorsunuz. Burda dikkat edilmesi gereken nokta her iki cihazda aynı yerel ağa yani modeme bağlı olmalıdır.Tarayıcımıza ilgili linki yazıyoruz.


İşlem bittiğinde uygulamadaki senkronizasyon penceresinde bulunan kapat ikonuna tıklayarak dosyalarınıza gözatabilirsiniz. Bu işin dezavantaj olarak nitelendirilecek noktası attığınız müzik ios cihazınızın kendi içindeki müziklere gitmiyor. Phone Drive'ın kendi içinde bulunan müzik çalar ile dinlemek durumundasınız. Bu özellik ile iphone cihazınızın desteklediği "word, excel, pdf" gibi dosyaları cihazınıza atabilirsiniz. 


2. Seçeneği tıkladığımızda, Phone Drive yüklü 2 ios cihaz arası bluetooth ile dosya transferi yapabilirsiniz.

Her iki cihazda da Phone Drive'ı açıyoruz.

Yine sağ altta bulunan senkronizasyon ikonuna tıklıyoruz.
Aşağıdaki ekranlarda gördüğünüz gibi yine Wireless üzerinden veya Bluetooth üzerinden dosya paylaşımı yapabilirsiniz.Dosyayı hangi cihazdan göndereceksek o cihaz üzerinden diğer cihazı seçiyoruz. Hemen diğer cihazda soru çıkıyor "Diğer cihaz size dosya göndermek istiyor, kabul ediyor musunuz?"Bu soruya "Evet" dedikten sonra göndermek istediğiniz cihazdan dosyaları seçin ve sağ altta bulunan "Send" butonuna tıklayın. Ardından ekrandan işlem aşamalarını takip edebilirsiniz.

Uygulama içinde bulunan müzik oynatıcı ise bu şekilde, gayet basit ve sade bir kullanıma sahip. Attığınız müzikleri bir klasör altında toplayarak şarkı listeleri hazırlayabilirsiniz.


Uygulama çok kapsamlı bir uygulama. İçinde bulunan tarayıcı ile web sitelerinden destekli uygulamaları indirme imkanı sağlıyor. Bu gibi bir takım ek özellikler de mevcut. Uygulamanın ücretsiz versiyonu en fazla 50 dosya barındırmaya imkan sağlıyor. Dilerseniz 1.79TL karşılığında son sürümü satın alabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder