Apple Cihazları Tamir Bölümü

Arkadaşlar merhaba, bu bölümde apple cihazlarına ait teknik işlemleri yayınlayacağım. Elimde bulunan apple cihazlara kendi uyguladığım işlemleri sizlere faydalı olması açısından paylaşacağım.

İlk olarak Macbook Air 2011 Late modeline ait fan temizliği ile başlıyorum. Arkadaşlar malum 2011 yılından bu yana 6 sene geçti e bizim emektar da bu sürede epey tozlandı. İlk zamanlar sesini duymadığım fandan özellikle bol flash içerikli sayfalarda fan sesi almaya başladım. Sonra elektronik aşığı olarak bununda içini açmam gerektiği kanısına vardım. Burada yapacaklarımı sizler de az çok el beceriniz varsa yapabilirsiniz. Uygulama sonucu meydana gelecek sorunlardan şahsım mesul tutulamaz :) 
Önemli not: Özellikle anakart üzerindeki vida ve filmleri sökerken nazik davranmaya çalışın, tornavida elinizden kayıp anakart üzerindeki küçük komponentlere temas ederse tamiri mümkün olmayan sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Hadi başlayalım:
Öncelikle belirtmek isterim ki Apple özellikle macbook cihazların içini kimsecikler açmasın diye ilginç vidalar kullanmakta. Elektronik sevdalısı biri olarak elimde geniş bir tornavida seti bulunmasına karşın Macbook'un içini açacak bir tornavida yoktu. Gittigidiyor üzerinden sipariş ettim. İlgili linke şuradan ulaşabilirsiniz. Satıcıyla herhangi bir bağımın bulunmadığını belirtmek isterim. Bu ürünü almak istemiyorsanız aramalarınızı 'Pentalobe 1.2mm tornavida' olarak yapabilirsiniz. Bu arama macbook cihazların geneli için geçerlidir. Ayrıca içerdeki fan için de şu seti almanız gerekiyor. Bu iki setle birlikte her türlü telefonu ve bilgisayarı açabilirsiniz diye düşünüyorum. Toplamda 47Lira gibi bir ücrete tekabül ediyor. 

Kullandığım malzemeler ve başrol oyuncumuz aşağıdaki gibidir: 

Fotoğrafta da göreceğiniz üzere macbook'umuzun altında 10 adet vida yer almakta. Ünlem ile belirttiklerim diğerlerine göre daha uzun. 


Vidaları söktükten sonra şu şekilde bir kroki üzerine yerleştirmeniz vidaların yerini karıştırmamak açısından iyi olacaktır.


İçi açıldığında bizi yukarıdaki gibi bir görüntü karşılıyor. 6 yıllık bir bilgisayar için aslında temiz denilebilecek bir görüntü :) 


Biraz daha yakından baktığımızda aslında öyle olmadığını görüyoruz :) 

Burada ilk sökeceğimiz vida SSD'mize ait vida. SSD altında fanımızın filmine ait soket bulunuyor.


Aldığınız sette uygun tornavida başlığı ile vidayı nazikçe söküyoruz.

SSD'mizi söktükten sonra fanın üzerinden geçen filmi nazikçe söküyoruz. Burada sette bulunan plastik malzemeyi kullanabilirsiniz.


İşaretlediğim 2 adet nokta soketin anakartla birleştiği yer, bu noktaların altına plastik spatula ucunu daldırıp yukarı doğru kaldırmanız yeterli olacaktır. Bu noktada yine nazik olmanız gerekmekte.
Bu işlemler sonrasında fanı kasadan ayırma zamanı. Fan etrafında bulunan 3 vidayı uygun tornavidayla sökerek işleme devam ediyoruz.


Vidaları söktükten sonra fan filmini nazikçe anakarttan çıkartıyoruz.


Soketin ucunda bulunan tırnağa plastik aletle alttan girip yukarı doğru kaldırıyoruz bu sayede film serbest kalmış oluyor. Bu filmler diğer tüm bilgisayar markalarında da bu şekilde. Tırnak aşağıdayken filmi sokete sıkıştıran bir çalışma mantığına sahip.

Fanı çıkardığımızda üzerinde 4 adet vida mevcut. 2'si fan üzerinde bulunan siyah kauçuk malzeme altında yer alıyor, aşağıdaki fotoğrafta göreceksiniz.


1 tanesi elimin altında kaldı :) Fotoğrafı çekmemin başka yolu yoktu.

Üst kapağı da söktükten sonra bizi 'tertemiz' bir fan karşılıyor.


Arkadaşlar burada temizleme yöntemi olarak ben evdeki imkanlarla diş fırçası kullanıyorum. Yumuşak uçlu bir diş fırçası iş görecektir. Ayrıca biraz nefesin de zararı olmaz :) 


Biraz diş fırçası ve biraz da nefes ile fanımız bu hale geliyor. Aslına bakarsanız bu fan pervanelerini toz tutmayan parlak ve kaygan bir yüzeyle kaplasalar nasıl olur diye düşünüyorum. Hem aerodinamik kazanıp daha performanslı bir dönüş sağlayabilir. Araçlardaki seramik kaplama misali toz ve kir tutmayan bir malzeme hala üretilmedi mi? Neyse biz temizliğe devam edelim :) 

Kasanın kalan yerlerini de elden geçirelim. Özellikle arkada hava çıkışını diş fırçasıyla güzelce bir temizledikten sonra var gücümüzle üfleyerek kanalları açmaya çalışalım. 


Bahsettiğim yer burası. Hava çıkış kanalları burada yer alıyor. Izgara gibi bir yapısı var. Fotoğraf çekmek mümkün olmuyor çünkü görünür bir poz alamıyorum. Bunun dışında görünen diğer tozlarıda yine üfleyerek giderebilirsiniz. Anakart üzerindeki yerlere fırça tavsiye etmiyorum. Söylediğim gibi komponentlere zarar verebilirsiniz.


Tüm işlemler bittikten sonra elimizde şu temizlikte bir kasa bulunuyor. 

Sonrasında alt kasayı da temizliyoruz.


SSD Montajını, fan montajı ve filmleri taktıktan sonra uygun vidaları kullanarak macbookumuzu geri topluyoruz. Dikkat etmeniz gereken nokta fan filmini düzgün taktığınızdan emin olun. Aynı şekilde SSD'nizi düzgün şekilde sokete oturttuğunuzdan emin olun. 

Eğer tüm işlemleri doğru yaptıysanız, bilgisayarınızı vidaları taktıktan sonra sorunsuzca kullanabilirsiniz.
Ben bu yazıyı şu anda yukarıdaki bilgisayardan yazıyorum. Üniversite hayatım boyunca bir çok arkadaşımın ve kendimin bilgisayarını tamir etmişliğim fanlarını temizlemişliğim var. Herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Zaten elektronik eğitimim de var. Ama tüm bunlardan ziyade biraz merak, kendine güven yeterli oluyor. 

Aklınıza takılan sorular için mail atabilirsiniz. Yorum da atabilirsiniz lakin pek takip edemeyebiliyorum. Üniversite yıllarımda açtığım bir blog bu şekilde bir yazıyla güncellemek istedim. 

Elektronik dolu günler dilerim :) 

Sevgi dolu demiyorum çünkü sevgi her daim olmalı hayatlarımızda. Hiç yorum yok:

Yorum Gönder